7 başlıkta depremle mücadele

EKONOMİ SERVİSİ - Türkiye Deprem Tehlike Haritası’na göre, nüfusun yüzde 70’ten fazlası deprem tehlikesi yüksek olan bölgelerde yaşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümün gerekli olduğu 6.7 milyon konuttan öncelikli denilen 1.5 milyon konutun 5 yılda dönüşüm kapsamında yenilenmesini hedefliyor ‘Binalar tasnif edilmeli’ Güvence sistemi ‘Yalıtım şart’

Milliyet - 17-08-2021 7:01, Perşembe

EKONOMİ SERVİSİ  - Türkiye Deprem Tehlike Haritası’na göre, nüfusun yüzde 70’ten fazlası deprem tehlikesi yüksek olan bölgelerde yaşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümün gerekli olduğu 6.7 milyon konuttan öncelikli denilen 1.5 milyon konutun 5 yılda dönüşüm kapsamında yenilenmesini hedefliyor 

‘Binalar tasnif edilmeli’

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, kentsel dönüşümün hızlanması ve hane halkının kaynaklarının bir kısmını deprem güvenliğine aktarması gerektiğini vurguladı. Küçükoğlu, “Binalar kesinlikle yıkılması gerekenler, güçlendirme yapılacaklar, deprem riski olmayanlar şeklinde tasnif edilmeli. Yıkım ve yeniden yapımın yanında güçlendirme de önemli bir seçenek” diye konuştu.

Güvence sistemi

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Kalite Güvence Sistemi betonun kaliteli üretilmesi için çalışıyor. KGS belgeli hazır beton, olası bir depremde birçok hayatı kurtaracaktır. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği, binalarda en az C25 dayanım sınıfı betonun kullanılmasını öngörüyor. Buna göre beton dayanım sınıfının bir sınıf yükseltilmesi sevindirici ancak yeterli değildir.” dedi.

‘Yalıtım şart’

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, milyonlarca konutta halen su yalıtımı bulunmadığını vurguladı. Korozyona uğrayan bir binanın donatı taşıma gücünün 5 yılda yüzde 50’sini, 15 yılda yüzde 90’ını, 24 yılın sonunda ise tamamını kaybedebildiğini belirten Eruslu, “Suyun nüfuz etmesiyle demir donatılar paslanıyor. Binalarımızın taşıma gücünü su yalıtımıyla korumalıyız” dedi.

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Ekonomi şahlanış dönemine geçti

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Türk startup’lara yatırım yağmuru

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Altın fiyatları son dakika durum: Gram, çeyrek, yarım, tam altın fiyatları haftanın ikinci gününde kaç lira?

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Son dakika: Kıdem tazminatında flaş 'rapor' detayı!

En Çok Okunanlar

Milli Eğitim Bakanı Özer'den yeni kitap: Eğitimin 20 yılda dönüşümü

6'lı masa iletişim kuracak!

GTA 6 Bekleyenlere Kötü Haber: Rockstar Games, Oyunun Üzerinde Henüz Tam Olarak Çalışmaya Başlamadı

Çocuklara toplu sünnet şöleni

Beyoğlu'nda genç mucitler tasarımlarıyla bilim sergisinde buluştu

Ankara'da otomobil otobüs durağına çarptı: 6 yaralı

Bakan Ersoy: Türkiye burslarına 171 ülkeden 165 bin 691 başvuru yapıldı

SAMP-T mutabakatı

Bayramdan bayrama hatırlanıyoruz