Maliyeti düşük, tasarrufu yüksek

DUYGU ERDOĞAN - Türkiye’deki binalarda yalıtım kalınlığının Avrupa’da benzer iklim kuşağına sahip şehirlere oranla çok düşük olduğunu anlatanİZODER Başkanı Emrullah Eruslu, ‘maliyet artar’ algısının kırılması gerektiğini söyledi. Türkiye’de ortalama yalıtım kalınlığının 5 cm olduğunu, bunun 10 cm’ye çıkarılması durumunda ise maliyetin sadece yüzde 20 oranında artış gösterdiğini belirten Eruslu, tasarrufun ise yüzde 50’nin üzerinde olacağına dikkat çekti. İstanbul’da bir ailenin yıllık doğal gaz harcamasının 2 bin 355 liraya ulaştığını kaydeden Eruslu, “Madrid’de bina cephesinde 12 cm kalınlığında yalıtım levhası kullanılıyor ama aynı iklim kuşağındaki İstanbul’da 4-5 cm kullanılıyor.Yalıtımı uygulamaları ile harcanan enerji miktarı ve yakıt giderleri yüzde 50’ye varan oranda düşürülebiliyor” dedi. ‘Faizsiz kredi ile teşvik edilmeli’

Milliyet - 06-01-2022 7:01, Perşembe

DUYGU ERDOĞAN - Türkiye’deki binalarda yalıtım kalınlığının Avrupa’da benzer iklim kuşağına sahip şehirlere oranla çok düşük olduğunu anlatan İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, ‘maliyet artar’ algısının kırılması gerektiğini söyledi. Türkiye’de ortalama yalıtım kalınlığının 5 cm olduğunu, bunun 10 cm’ye çıkarılması durumunda ise maliyetin sadece yüzde 20 oranında artış gösterdiğini belirten Eruslu, tasarrufun ise yüzde 50’nin üzerinde olacağına dikkat çekti. İstanbul’da bir ailenin yıllık doğal gaz harcamasının 2 bin 355 liraya ulaştığını kaydeden Eruslu, “Madrid’de bina cephesinde 12 cm kalınlığında yalıtım levhası kullanılıyor ama aynı iklim kuşağındaki İstanbul’da 4-5 cm kullanılıyor. Yalıtımı uygulamaları ile harcanan enerji miktarı ve yakıt giderleri yüzde 50’ye varan oranda düşürülebiliyor” dedi.

‘Faizsiz kredi ile teşvik edilmeli’

Emrullah Eruslu, yeni binalarda atılacak adımlarla enerjide yüzde 90 tasarruf, mevcut binalarda yapılacak iyileşme ile de yüzde 50 tasarruf sağlanacağını ifade etti. Eruslu, tüketicilerin mevcut faiz oranlarıyla kredi almaktan çekindiği için yalıtım yapma isteğinin azaldığını anlatırken, devletin faizsiz kredi ile bu hareketi destekleyebileceğini beliirtti.

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Yıllık haberleşme gideri 4.238 lira

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

'Döviz kurları dengeye kavuştu'

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Milli Piyango yılbaşı talihlisi çekini teslim aldı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Kripto paraya iki ayaklı düzenleme

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Kripto paraya iki ayaklı düzenleme! Devlet garantisi geliyor

En Çok Okunanlar

6'lı masa iletişim kuracak!

Milli Eğitim Bakanı Özer'den yeni kitap: Eğitimin 20 yılda dönüşümü

GTA 6 Bekleyenlere Kötü Haber: Rockstar Games, Oyunun Üzerinde Henüz Tam Olarak Çalışmaya Başlamadı

Çocuklara toplu sünnet şöleni

Ankara'da otomobil otobüs durağına çarptı: 6 yaralı

Beyoğlu'nda genç mucitler tasarımlarıyla bilim sergisinde buluştu

Bakan Ersoy: Türkiye burslarına 171 ülkeden 165 bin 691 başvuru yapıldı

SAMP-T mutabakatı

Bayramdan bayrama hatırlanıyoruz