TÜSİAD'ın yeni başkanı Orhan Turan oldu

Türkiye Sanayici ve İş insanları Derneği (TÜSİAD) başkanlığına TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan seçildi.

Timetürk - 30-03-2022 7:53, Perşembe

İş adamı Orhan Turan, bugün İstanbul'da düzenlenen TÜSİAD Genel Kurulu'nda başkanlık görevini Simone Kaslowski'den devraldı.

YENİ YÖNETİM KURULU

TÜSİAD'ın bugünkü genel kurulda seçilen yeni yönetim kurulunda; Cevdet Alemdar, İzel Levi Coşkun, Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Ozan Diren, Perihan İnci, Çağatay Özdoğru, Murat Özyeğin, Mehmet Tara, Serpil Veral, Elvan Ünlütürk ve Bedii Can Yücaoğlu da görev aldı.

“ENFLASYONLA MÜCADELE İÇİN ÖNERİLERİMİZİ PAYLAŞACAĞIZ”

Genel Kurul'da seçimlerin ardından konuşan Turan, “Katılımcı demokrasiyi, laik hukuk devletini esas alarak, ‘özgürlük kutsaldır' diyerek, rekabetçi piyasa ekonomisi, toplumsal refah ve sürdürülebilir çevre dengesinin benimsendiği bir ortama yönelik çalışmaları sürdüreceğiz.” dedi.

“Ekonominin içinden geçtiği darboğazdan çıkmak için geçtiğimiz dönemde olduğu gibi tüm toplumu yoran enflasyonla mücadele başta olmak üzere önerilerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.” diyen Turan, şöyle devam etti:

“ÜLKEMİZİN AB ENTEGRASYONU SÜRECİNİN TAZELENMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

“TÜSİAD'ın Anadolu buluşmalarıyla iş dünyasının nabzını tutacağız. Güçlü bir hukuk devleti ve güçlü demokrasi, toplumlar için adil ve mutlu bir yaşam temelidir. Bu bilinçle, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve özgürlükler konularının Türkiye için hayati önemini vurgulamayı sürdüreceğiz. Yeni küresel denklemde ülkemizin AB entegrasyonu sürecinin tazelenmesi için çalışacağız.”

“YENİDEN BİZ OLABİLMEK İÇİN ÜMİDİMİZİ ASLA KAYBETMEYECEĞİZ”

Turan, “Gençlere hayallerini bu ülkede gerçekleştirmelerini sağlayacak bir Türkiye'yi inşa etmek hepimizin sorumluluğudur. İnsan, bilim ve kurumları öncelik olarak belirleyen bir ülke olmanın yol haritasını tartışacak, yeniden biz olabilmek için ümidimizi asla kaybetmeyeceğiz. Bu ümide sarılmanın Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde kurulan Cumhuriyetimizin yüzüncü yılının arifesinde büyük anlam taşıdığına inanıyoruz. Türkiye'nin geleceğinin anahtarı geçmişinde olduğu gibi bugün de Cumhuriyetimizin değerleridir. Mustafa Kemal Atatürk'ün eşsiz vizyonu ile bize miras bıraktığı çağdaş, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti anlayışında hayat bulan cumhuriyet değerlerinin her zaman savunucusu olmaya devam edeceğiz.” diye ekledi.

TÜSİAD BAŞKANI ORHAN TURAN KİMDİR?

Yalıtım firması ODE Yalıtım'ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Orhan Turan, 1981 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi-Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Marmara Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisansını tamamlayan Orhan Turan, Isı, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği'nin (İZODER) kurulmasında rol aldı.1997-1999 yılları arasında İZODER'in Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Turan, 2007-2011 yılları arasında iki dönem de İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin de (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı.

TÜRKONFED'İN DE BAŞKANI

Turan, 2017-2019 dönemi TÜSİAD'da Denetleme Kurulu Başkanlığı yaptı, halen Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği'nde (TKYD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve TÜRKONFED'de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Sivil toplum kuruluşlarında 26 yıldır aktif görev alan Turan, ayrıca Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde lisansüstü seviyesinde dersler verdi.

Evli ve bir çocuk babası olan Turan, iyi derecede İngilizce biliyor. .

İlginizi Çekebilir

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Ukrayna doğruladı! 'Rus ordusu Kiev ve Çernigiv'den çekilmeye devam ediyor'

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

İsrail Başbakanı Bennett’ten yeni terör dalgası uyarısı

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Bağcılar'da koca dehşeti: 3 ölü

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing

Dünyanın en zeki ülkeleri açıklandı: Türkiye kaçıncı sırada?

En Çok Okunanlar

Milli Eğitim Bakanı Özer'den yeni kitap: Eğitimin 20 yılda dönüşümü

6'lı masa iletişim kuracak!

GTA 6 Bekleyenlere Kötü Haber: Rockstar Games, Oyunun Üzerinde Henüz Tam Olarak Çalışmaya Başlamadı

Çocuklara toplu sünnet şöleni

Beyoğlu'nda genç mucitler tasarımlarıyla bilim sergisinde buluştu

Ankara'da otomobil otobüs durağına çarptı: 6 yaralı

Bakan Ersoy: Türkiye burslarına 171 ülkeden 165 bin 691 başvuru yapıldı

SAMP-T mutabakatı

Bayramdan bayrama hatırlanıyoruz